SUMMARY REPORT        CASS COUNTY
RUN DATE:11/06/14     NOVEMBER 4, 2014
RUN TIME:12:17 PM     UNOFFICIAL RESULTS

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 73) .  .  .  .  .        72   98.63
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .    17,589
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    12,364
           BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .         0
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .             70.29
           VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .

          U.S. Senator
          VOTE FOR UP TO  1
           STEVE CARLSON (IND) .  .  .  .  .  .  .       402    3.27
           MIKE MCFADDEN (REP) .  .  .  .  .  .  .     6,245   50.88
           AL FRANKEN (DFL) .  .  .  .  .  .  .  .     5,445   44.36
           HEATHER JOHNSON (LIB)  .  .  .  .  .  .       181    1.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .02

          U.S. Representative DISTRICT 8
          VOTE FOR UP TO  1
           STEWART MILLS (REP) .  .  .  .  .  .  .     6,805   55.67
           RICK NOLAN (DFL) .  .  .  .  .  .  .  .     4,847   39.65
           RAY SKIP SANDMAN (GRN) .  .  .  .  .  .       562    4.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10     .08

          State Representative DISTRICT 5A
          VOTE FOR UP TO  1
           PHILLIP NELSON (REP).  .  .  .  .  .  .     1,874   47.81
           JOHN PERSELL (DFL)  .  .  .  .  .  .  .     2,041   52.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .13

          State Representative DISTRICT 5B
          VOTE FOR UP TO  1
           JUSTIN EICHORN (REP).  .  .  .  .  .  .     2,014   53.78
           TOM ANZELC (DFL) .  .  .  .  .  .  .  .     1,726   46.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .13

          State Representative DISTRICT 9A
          VOTE FOR UP TO  1
           MARK ANDERSON (REP) .  .  .  .  .  .  .     2,873   65.83
           DAN BYE (DFL) .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,486   34.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .11

          Gov. and Lt. Gov. CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           HANNAH NICOLLET AND TIM GIESEKE (IND) .       354    2.89
           JEFF JOHNSON AND BILL KUISLE (REP) .  .     6,432   52.57
           MARK DAYTON AND TINA SMITH (DFL).  .  .     5,104   41.72
           CHRIS HOLBROOK AND CHRIS DOCK (LIB).  .        97     .79
           CHRIS WRIGHT AND DAVID DANIELS (GRS)  .       243    1.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4     .03

          Secretary of State CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           BOB HELLAND (IND).  .  .  .  .  .  .  .       659    5.50
           DAN SEVERSON (REP)  .  .  .  .  .  .  .     6,570   54.80
           STEVE SIMON (DFL).  .  .  .  .  .  .  .     4,536   37.83
           BOB ODDEN (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .       219    1.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6     .05

          State Auditor CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           PATRICK DEAN (IND)  .  .  .  .  .  .  .       481    4.02
           RANDY GILBERT (REP) .  .  .  .  .  .  .     5,763   48.11
           REBECCA OTTO (DFL)  .  .  .  .  .  .  .     5,192   43.35
           KEEGAN IVERSEN (LIB).  .  .  .  .  .  .       150    1.25
           JUDITH SCHWARTZBACKER (GRS)  .  .  .  .       389    3.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .03

          Attorney General CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           BRANDAN BORGOS (IND).  .  .  .  .  .  .       284    2.36
           SCOTT NEWMAN (REP)  .  .  .  .  .  .  .     5,715   47.48
           LORI SWANSON (DFL)  .  .  .  .  .  .  .     5,366   44.58
           ANDY DAWKINS (GRN)  .  .  .  .  .  .  .        98     .81
           MARY O'CONNOR (LIB) .  .  .  .  .  .  .       158    1.31
           DAN R. VACEK (LMN)  .  .  .  .  .  .  .       415    3.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          County Commissioner DISTRICT 1
          VOTE FOR UP TO  1
           NEAL GAALSWYK .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,248   99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16     .71

          County Commissioner DISTRICT 4
          VOTE FOR UP TO  1
           GARR PEMBERTON.  .  .  .  .  .  .  .  .       759   32.16
           SCOTT D. BRUNS.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,593   67.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8     .34

          County Recorder CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           KATHRYN "KATIE" M. NORBY  .  .  .  .  .     9,409   99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        41     .43

          County Sheriff CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           WAYNE TENNIS  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,819   33.19
           TOM BURCH  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,660   66.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        28     .24

          County Attorney CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           CHRISTOPHER STRANDLIE  .  .  .  .  .  .     9,345   99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        72     .76

          SWCD Supervisor D1 DISTRICT 1
          VOTE FOR UP TO  1
           TOM KUSCHEL.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9,472   99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        37     .39

          SWCD Supervisor D5 DISTRICT 5
          VOTE FOR UP TO  1
           WILLARD R. PEHLING  .  .  .  .  .  .  .     4,306   43.68
           JANE E. EKHOLM.  .  .  .  .  .  .  .  .     5,526   56.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        25     .25

          Spec Elec SWCD Sup D4 DISTRICT 4
          VOTE FOR UP TO  1
           CLIFTON PETERSON .  .  .  .  .  .  .  .     9,093   99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        36     .39

          Mayor CITY OF BACKUS
          VOTE FOR UP TO  1
           KURT SAWYER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        51   69.86
           CHUCK DUFOUR  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16   21.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    8.22

          Cnc Mmbr CITY OF BACKUS
          VOTE FOR UP TO  2
           ANN M. BIRGE  .  .  .  .  .  .  .  .  .        56   51.38
           RAE BORST  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        49   44.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    3.67

          Spec Elec Cnc Mmbr CITY OF BACKUS
          VOTE FOR UP TO  1
           KARL FLIER .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        68   94.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    5.56

          Mayor CITY OF BENA
          VOTE FOR UP TO  1
           PATRICK ROONEY.  .  .  .  .  .  .  .  .        14   77.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4   22.22

          Cnc Mmbr CITY OF BENA
          VOTE FOR UP TO  2
           RITA M. JUHLIN.  .  .  .  .  .  .  .  .        13   46.43
           ROBERT T. ZYGUTIS.  .  .  .  .  .  .  .        10   35.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5   17.86

          Cnc Mmbr CITY OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  2
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10  100.00

          City Treasurer CITY OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4  100.00

          Mayor CITY OF CASS LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           WAYNE LADUKE  .  .  .  .  .  .  .  .  .       113   75.33
           CAROL JEAN CROAKER  .  .  .  .  .  .  .        35   23.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.33

          Cnc Mmbr CITY OF CASS LAKE
          VOTE FOR UP TO  2
           KEVIN GALLAGHER  .  .  .  .  .  .  .  .        87   45.08
           WAYNE BOHN .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       104   53.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.04

          Spec Elec Cnc Mmbr CITY OF CASS LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LENNY FINEDAY .  .  .  .  .  .  .  .  .       137   95.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    4.20

          Mayor CITY OF CHICKAMAW BEACH
          VOTE FOR UP TO  1
           DONALD A. VAN VORST .  .  .  .  .  .  .        47   97.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    2.08

          Cnc Mmbr CITY OF CHICKAMAW BEACH
          VOTE FOR UP TO  2
           MUREL G BACKMAN  .  .  .  .  .  .  .  .        40   46.51
           WAYNE SHERWOOD.  .  .  .  .  .  .  .  .        46   53.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Cnc Mmbr CITY OF EAST GULL LAKE
          VOTE FOR UP TO  2
           SCOTT HOFFMANN.  .  .  .  .  .  .  .  .       383   51.13
           JAMES RUTTGER .  .  .  .  .  .  .  .  .       359   47.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .93

          Mayor CITY OF FEDERAL DAM
          VOTE FOR UP TO  1
           JAMES A. HINDERSCHEIT  .  .  .  .  .  .        20   64.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11   35.48

          Cnc Mmbr CITY OF FEDERAL DAM
          VOTE FOR UP TO  1
           DARCY TONGA.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        20   64.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11   35.48

          Cnc Mmbr CITY OF HACKENSACK
          VOTE FOR UP TO  2
           DEBBIE RATEIKE.  .  .  .  .  .  .  .  .        72   39.78
           GUS V. KAUBISCH  .  .  .  .  .  .  .  .        92   50.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17    9.39

          Mayor CITY OF LAKE SHORE
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN POSTON.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       495   96.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        18    3.51

          Cnc Mmbr CITY OF LAKE SHORE
          VOTE FOR UP TO  2
           JOHN TERWILLIGER .  .  .  .  .  .  .  .       454   51.53
           DOUG MILLER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       420   47.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .79

          Mayor CITY OF LONGVILLE
          VOTE FOR UP TO  1
           FLOYD "JOCKO" KLINE .  .  .  .  .  .  .        65   94.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    5.80

          Cnc Mmbr CITY OF LONGVILLE
          VOTE FOR UP TO  2
           HAROLD KAM KAMMUELLER  .  .  .  .  .  .        53   45.30
           DARLENE PETTERSON.  .  .  .  .  .  .  .        55   47.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    7.69

          Spec Elec Cnc Mmbr CITY OF LONGVILLE
          VOTE FOR UP TO  1
           JIM WORKMAN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        59   95.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    4.84

          Mayor CITY OF MOTLEY
          VOTE FOR UP TO  1
           NANCY NIEKEN  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3  100.00
           BOB FOLLIS .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Cnc Mmbr CITY OF MOTLEY
          VOTE FOR UP TO  2
           ROBERT SAMPSON.  .  .  .  .  .  .  .  .         2   33.33
           AL YODER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2   33.33
           AMY HUTCHISON .  .  .  .  .  .  .  .  .         2   33.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Mayor CITY OF PILLAGER
          VOTE FOR UP TO  1
           SUE VANHAL .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        80   51.28
           PAUL ODENTHAL .  .  .  .  .  .  .  .  .        68   43.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8    5.13

          Cnc Mmbr CITY OF PILLAGER
          VOTE FOR UP TO  2
           BRET MATTHEISEN  .  .  .  .  .  .  .  .       118   52.21
           CLARENCE WOITALLA.  .  .  .  .  .  .  .       106   46.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .88

          Spec Elec Cnc Mmbr CITY OF PILLAGER
          VOTE FOR UP TO  1
           ROGER W. ALBRECHT.  .  .  .  .  .  .  .       124   96.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    3.13

          Mayor CITY OF PINE RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           TAMARA HANSEN .  .  .  .  .  .  .  .  .       141   55.95
           LYNN M HOLLARAN  .  .  .  .  .  .  .  .       110   43.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .40

          Council Member CITY OF PINE RIVER
          VOTE FOR UP TO  2
           MARK S EDWARDS.  .  .  .  .  .  .  .  .        77   19.30
           PATTY MELBY.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       174   43.61
           TONY DESANTO  .  .  .  .  .  .  .  .  .       147   36.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .25

          Spec Elec Cnc Mmbr CITY OF PINE RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           TAMMY F. HAMILTON.  .  .  .  .  .  .  .       110   45.45
           GARY SILTMAN  .  .  .  .  .  .  .  .  .        65   26.86
           DEBRA OSTLUND .  .  .  .  .  .  .  .  .        67   27.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Cnc Mmbr CITY OF REMER
          VOTE FOR UP TO  2
           DAVID M. ANDERSON.  .  .  .  .  .  .  .        84   44.21
           MARK R. GRAVELLE .  .  .  .  .  .  .  .        99   52.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    3.68

          Mayor CITY OF WALKER
          VOTE FOR UP TO  1
           JED SHAW.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       218   53.30
           CHAR MOORE .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       186   45.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    1.22

          Cnc Mmbr CITY OF WALKER
          VOTE FOR UP TO  2
           ANNIE MCMURRIN.  .  .  .  .  .  .  .  .       292   51.68
           JAMES K SENENFELDER JR .  .  .  .  .  .       266   47.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    1.24

          Town Sup Seat 2 TOWN OF MAY
          VOTE FOR UP TO  1
           DOUGLAS BARNETT  .  .  .  .  .  .  .  .       140   38.67
           ROBERT ANDERSON  .  .  .  .  .  .  .  .       221   61.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .28

          Town Sup Seat 3 TOWN OF MAY
          VOTE FOR UP TO  1
           JIM ACKERSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .       334   97.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10    2.91

          Spec Elec Twn Clrk TOWN OF MAY
          VOTE FOR UP TO  1
           BIANCA WYFFELS.  .  .  .  .  .  .  .  .       321   99.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .93

          Twn Treas TOWN OF MAY
          VOTE FOR UP TO  1
           TAMMY BARNETT .  .  .  .  .  .  .  .  .       322   99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .31

          Town Sup Seat 1 TOWN OF ANSEL
          VOTE FOR UP TO  1
           BARBARA VOLK  .  .  .  .  .  .  .  .  .        29   96.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    3.33

          Town Sup Seat 2 TOWN OF ANSEL
          VOTE FOR UP TO  1
           MILES KUSCHEL .  .  .  .  .  .  .  .  .        29   96.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    3.33

          Twn Treas TOWN OF ANSEL
          VOTE FOR UP TO  1
           RHONDA MARTHALER .  .  .  .  .  .  .  .        31  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 1 TOWN OF BARCLAY
          VOTE FOR UP TO  1
           WILLIAM TOLLEFSON.  .  .  .  .  .  .  .       142   96.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    3.40

          Spec Elec Twn Sup Seat 3 TOWN OF BARCLAY
          VOTE FOR UP TO  1
           BRUCE DIGIOVANNI .  .  .  .  .  .  .  .       155   98.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.90

          Twn Clrk TOWN OF BARCLAY
          VOTE FOR UP TO  1
           LITTA (LE) SEARS .  .  .  .  .  .  .  .       147   97.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    2.65

          Town Sup Seat 1 TOWN OF BECKER
          VOTE FOR UP TO  1
           RUSS JENKINS  .  .  .  .  .  .  .  .  .        73   49.32
           MIKE BJERGA.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        75   50.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF BECKER
          VOTE FOR UP TO  1
           KENT SMITH .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       115   95.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    4.96

          Spec Elec Twn Clrk TOWN OF BECKER
          VOTE FOR UP TO  1
           MARY FITCHER  .  .  .  .  .  .  .  .  .       120   99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .83

          Twn Treas TOWN OF BECKER
          VOTE FOR UP TO  1
           MARJORIE STRASSBURG .  .  .  .  .  .  .       127   99.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .78

          Town Sup Seat 2 TOWN OF BEULAH
          VOTE FOR UP TO  1
           LEONARD GRIFE .  .  .  .  .  .  .  .  .        30   90.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    9.09

          Twn Clrk TOWN OF BEULAH
          VOTE FOR UP TO  1
           ROBIN FISH .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        27   61.36
           DIANE OLDS .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17   38.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF BIRCH LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN FREEMAN  .  .  .  .  .  .  .  .  .       286   99.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .69

          Town Sup Seat 3 TOWN OF BIRCH LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           RONALD J. BENESH .  .  .  .  .  .  .  .       273   99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .36

          Town Clerk TOWN OF BIRCH LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           SUSAN J. FALK-RUBITSCHUNG .  .  .  .  .       281  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF BLIND LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LEE LANZ.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        25   96.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    3.85

          Twn Clrk TOWN OF BLIND LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           GLORIA SAWYER .  .  .  .  .  .  .  .  .        25   96.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    3.85

          Spec Elec Twn Treas TOWN OF BLIND LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           SHARON LANZ.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        26  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF BOY LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LUELLA HORSMAN.  .  .  .  .  .  .  .  .        62  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF BOY LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LISA SEIFERT  .  .  .  .  .  .  .  .  .        65   97.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    2.99

          Town Sup Seat 1 TOWN OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           DEB HUOTARI.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        26  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           LEROY BADER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        24  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Spec Elec Twn Clrk TOWN OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        13  100.00

          Twn Treas TOWN OF BOY RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           ROXANNE BIRKHOLZ .  .  .  .  .  .  .  .        25  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 1 TOWN OF BULL MOOSE
          VOTE FOR UP TO  1
           CARYN JONSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .        44  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Treas TOWN OF BULL MOOSE
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        19  100.00

          Town Sup Seat 2 TOWN OF BUNGO
          VOTE FOR UP TO  1
           KOLYN CRAWFORD.  .  .  .  .  .  .  .  .        58  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF BUNGO
          VOTE FOR UP TO  1
           WYNN NEUMANN  .  .  .  .  .  .  .  .  .        62  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Treas TOWN OF BUNGO
          VOTE FOR UP TO  1
           DANA LEVERINGTON .  .  .  .  .  .  .  .        36   52.94
           KIM NORMAN .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        32   47.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF BYRON
          VOTE FOR UP TO  1
           MARY WEBSTER SIRUCEK.  .  .  .  .  .  .        42   84.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8   16.00

          Twn Clrk TOWN OF BYRON
          VOTE FOR UP TO  1
           JESSE NELSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43   97.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    2.27

          Town Sup Seat 1 TOWN OF CROOKED LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       137  100.00

          Town Sup Seat 3 TOWN OF CROOKED LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           CONNIE M. GLASS  .  .  .  .  .  .  .  .       216   89.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        26   10.74

          Town Sup Seat 5 TOWN OF CROOKED LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           DAVID SCHAUMBURG .  .  .  .  .  .  .  .       203   91.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        18    8.14

          Town Sup Seat 1 TOWN OF DEERFIELD
          VOTE FOR UP TO  1
           NORMAN LINDAHL.  .  .  .  .  .  .  .  .        45  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF DEERFIELD
          VOTE FOR UP TO  1
           LISA KRIENS.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        48   97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    2.04

          Town Sup Seat 1 TOWN OF FAIRVIEW
          VOTE FOR UP TO  1
           WALT RICHMOND .  .  .  .  .  .  .  .  .       311   99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .64

          Town Sup Seat 3 TOWN OF FAIRVIEW
          VOTE FOR UP TO  1
           TOM DECHMANN  .  .  .  .  .  .  .  .  .       306   99.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .97

          Town Sup Seat 2 TOWN OF GOULD
          VOTE FOR UP TO  1
           ROBERT WILSON .  .  .  .  .  .  .  .  .        77   98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.28

          Spec Elec Twn Clrk TOWN OF GOULD
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        22  100.00

          Twn Treas TOWN OF GOULD
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17  100.00

          Town Sup Seat 3 TOWN OF HIRAM
          VOTE FOR UP TO  1
           JAMES ZIERHUT .  .  .  .  .  .  .  .  .       158   99.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .63

          Twn Treas TOWN OF HIRAM
          VOTE FOR UP TO  1
           SARAH YOUNG.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       172  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF HOMEBROOK
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN L. TABOR .  .  .  .  .  .  .  .  .        82   95.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    4.65

          Town Sup Seat 3 TOWN OF HOMEBROOK
          VOTE FOR UP TO  1
           WENDELL MAINE .  .  .  .  .  .  .  .  .        29   31.52
           JASON EASTMAN .  .  .  .  .  .  .  .  .        62   67.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.09

          Twn Treas TOWN OF HOMEBROOK
          VOTE FOR UP TO  1
           RHODA SWANSON .  .  .  .  .  .  .  .  .        84   98.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.18

          Town Sup Seat 3 TOWN OF INGUADONA
          VOTE FOR UP TO  1
           ROY FLOHAUG.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        73   97.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    2.67

          Town Sup Seat 2 TOWN OF LEECH LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           PAMELA ROBINSON  .  .  .  .  .  .  .  .       173   99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .57

          Twn Clrk TOWN OF LEECH LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           KIM JOHNSON.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       178   99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .56

          Town Sup Seat 2 TOWN OF LIMA
          VOTE FOR UP TO  1
           WILLIAM N. LUND  .  .  .  .  .  .  .  .        27   93.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    6.90

          Town Sup Seat 2 TOWN OF LOON LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           DALE HEADLEE  .  .  .  .  .  .  .  .  .       189   99.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .53

          Town Sup Seat 3 TOWN OF LOON LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LEONARD SODD  .  .  .  .  .  .  .  .  .       168   97.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    2.33

          Twn Treas TOWN OF LOON LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           BARBI GRAVDAHL.  .  .  .  .  .  .  .  .       188   98.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.05

          Town Sup Seat 3 TOWN OF MAPLE
          VOTE FOR UP TO  1
           GERALD D. CAMPBELL JR  .  .  .  .  .  .       124   99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .80

          Twn Treas TOWN OF MAPLE
          VOTE FOR UP TO  1
           DEBBIE HENSCH .  .  .  .  .  .  .  .  .       121  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 1 TOWN OF MCKINLEY
          VOTE FOR UP TO  1
           WILLIAM L. BROWN .  .  .  .  .  .  .  .        37  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF MCKINLEY
          VOTE FOR UP TO  1
           KENNETH AKER  .  .  .  .  .  .  .  .  .        41  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Treas TOWN OF MCKINLEY
          VOTE FOR UP TO  1
           LEE BURNS  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF MEADOWBROOK
          VOTE FOR UP TO  1
           REX WELLS  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        59   98.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.67

          Twn Clrk TOWN OF MEADOWBROOK
          VOTE FOR UP TO  1
           DARLENE M. ROLLINS  .  .  .  .  .  .  .        53   96.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    3.64

          Town Sup Seat 1 TOWN OF MOOSE LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN BENSON.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43   81.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10   18.87

          Twn Clrk TOWN OF MOOSE LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           KAREN E. ROUBAL  .  .  .  .  .  .  .  .        56  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF OTTERTAIL PENINSULA
          VOTE FOR UP TO  1
           ERVIN BRADOW  .  .  .  .  .  .  .  .  .        38   95.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    5.00

          Twn Clrk TOWN OF OTTERTAIL PENINSULA
          VOTE FOR UP TO  1
           PATRICIA S. GRAMKE  .  .  .  .  .  .  .        39   97.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    2.50

          Town Sup Seat 2 TOWN OF PIKE BAY
          VOTE FOR UP TO  1
           LARRY GLASS.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       312   99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .95

          Town Sup Seat 3 TOWN OF PIKE BAY
          VOTE FOR UP TO  1
           ANTHONY SOUTH .  .  .  .  .  .  .  .  .       163   47.25
           ROSWELL A. BROWN JR..  .  .  .  .  .  .       181   52.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .29

          Town Sup Seat 3 TOWN OF PINE LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           SUSAN M. BOEGE.  .  .  .  .  .  .  .  .       103  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF PONTO LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           DUANE LARSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .       261   99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .76

          Twn Clrk TOWN OF PONTO LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           BRADLEY R. MCDONALD .  .  .  .  .  .  .       254   97.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    2.31

          Spec Elec Twn Treas TOWN OF PONTO LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           NAN L. LADEHOFF  .  .  .  .  .  .  .  .       250   99.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .79

          Town Sup Seat 2 TOWN OF POPLAR
          VOTE FOR UP TO  1
           CRAIG BARTELS .  .  .  .  .  .  .  .  .        27   90.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3   10.00

          Twn Clrk TOWN OF POPLAR
          VOTE FOR UP TO  1
           JESSICA CLUKA .  .  .  .  .  .  .  .  .        31  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF POWERS
          VOTE FOR UP TO  1
           LEROY JORDAN  .  .  .  .  .  .  .  .  .       308   98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.28

          Twn Clrk TOWN OF POWERS
          VOTE FOR UP TO  1
           LINDA KAISER  .  .  .  .  .  .  .  .  .       309   98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.28

          Town Sup Seat 1 TOWN OF PINE RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           WILLIAM FITCH .  .  .  .  .  .  .  .  .       310   98.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6    1.90

          Twn Clrk TOWN OF PINE RIVER
          VOTE FOR UP TO  1
           SHARON K. NADEAU .  .  .  .  .  .  .  .       325   99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .31

          Town Sup Seat 1 TOWN OF REMER
          VOTE FOR UP TO  1
           RUSTY JEWETT  .  .  .  .  .  .  .  .  .        64   95.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    4.48

          Town Sup Seat 2 TOWN OF REMER
          VOTE FOR UP TO  1
           PATRICK M. O'NEIL.  .  .  .  .  .  .  .        19   26.03
           CARL MEKOLA.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        21   28.77
           KATHY STANEK  .  .  .  .  .  .  .  .  .        32   43.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.37

          Twn Treas TOWN OF REMER
          VOTE FOR UP TO  1
           SUSAN UGSTAD  .  .  .  .  .  .  .  .  .        69   97.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    2.82

          Town Sup Seat 2 TOWN OF ROGERS
          VOTE FOR UP TO  1
           CLARENCE SJODIN  .  .  .  .  .  .  .  .        45  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF ROGERS
          VOTE FOR UP TO  1
           DOROTHY CORREIA  .  .  .  .  .  .  .  .        42  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF SALEM
          VOTE FOR UP TO  1
           CHARLES RICHARDSON  .  .  .  .  .  .  .        39  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF SALEM
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16  100.00

          Town Sup Seat 2 TOWN OF SHINGOBEE
          VOTE FOR UP TO  1
           CONNIE KAYLOR .  .  .  .  .  .  .  .  .       425   58.22
           PETER OPHEIM  .  .  .  .  .  .  .  .  .       303   41.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .27

          Town Sup Seat 4 TOWN OF SHINGOBEE
          VOTE FOR UP TO  1
           NANCY A. BEARD.  .  .  .  .  .  .  .  .       640   97.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16    2.44

          Town Sup Seat 5 TOWN OF SHINGOBEE
          VOTE FOR UP TO  1
           RON GEISER .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       637   98.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    1.70

          Town Sup Seat 1 TOWN OF SLATER
          VOTE FOR UP TO  1
           ARTHUR WINGER .  .  .  .  .  .  .  .  .        73   98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.35

          Town Sup Seat 2 TOWN OF SLATER
          VOTE FOR UP TO  1
           GARY V SELINSKY  .  .  .  .  .  .  .  .        69   98.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.43

          Twn Treas TOWN OF SLATER
          VOTE FOR UP TO  1
           GEORGE WILLIAMS  .  .  .  .  .  .  .  .        77  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF SMOKY HOLLOW
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN B. RISTEAU  .  .  .  .  .  .  .  .        22   88.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3   12.00

          Twn Clrk TOWN OF SMOKY HOLLOW
          VOTE FOR UP TO  1
           SUSAN SUNDBERG.  .  .  .  .  .  .  .  .        25   92.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    7.41

          Spec Elec Twn Treas TOWN OF SMOKY HOLLOW
          VOTE FOR UP TO  1
           LISA JORDAN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        21   87.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3   12.50

          Town Supr Seat 3 TOWN OF SYLVAN
          VOTE FOR UP TO  1
           YVETTE ADELMAN-DULLINGER  .  .  .  .  .       792   98.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    1.37

          Town Sup Seat 5 TOWN OF SYLVAN
          VOTE FOR UP TO  1
           ARLENE C SCHMIT  .  .  .  .  .  .  .  .       799   99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .87

          Town Sup Seat 2 TOWN OF THUNDER LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           RICHARD R. OLSEN .  .  .  .  .  .  .  .       128  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF THUNDER LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           TENNIS LOVERINK  .  .  .  .  .  .  .  .       130  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Spec Elec Twn Sup Seat 1 TOWN OF THUNDER LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           JAMES E. JOHNSON .  .  .  .  .  .  .  .       125  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Treas TOWN OF THUNDER LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           ALLISON SEIFFERT .  .  .  .  .  .  .  .       134  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 3 TOWN OF TORREY
          VOTE FOR UP TO  1
           ROBERT A JACOBSON.  .  .  .  .  .  .  .        30   42.86
           DANIEL R. HARMS  .  .  .  .  .  .  .  .        40   57.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF TORREY
          VOTE FOR UP TO  1
           BARBARA J. HARMS .  .  .  .  .  .  .  .        54   93.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    6.90

          Town Sup Seat 2 TOWN OF TRELIPE
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9  100.00

          Twn Clrk TOWN OF TRELIPE
          VOTE FOR UP TO  1
           MARILYN FORD  .  .  .  .  .  .  .  .  .        77   98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1    1.28

          Town Sup Seat 1 TOWN OF TURTLE LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           RENO C. WELLS .  .  .  .  .  .  .  .  .       252   96.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10    3.82

          Twn Clrk TOWN OF TURTLE LAKE
          VOTE FOR UP TO  1
           LYNETTE EMERY .  .  .  .  .  .  .  .  .       262   99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .76

          Town Sup Seat 1 TOWN OF WABEDO
          VOTE FOR UP TO  1
           AL CHACEY  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       212   99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .47

          Town Sup Seat 2 TOWN OF WABEDO
          VOTE FOR UP TO  1
           RONALD STOKESBARY.  .  .  .  .  .  .  .       219   98.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.79

          Twn Clrk TOWN OF WABEDO
          VOTE FOR UP TO  1
           BARBARA ANDERSON .  .  .  .  .  .  .  .       231   98.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.70

          Town Sup Seat 2 TOWN OF WALDEN
          VOTE FOR UP TO  1
           RANDY ZEBROSKI.  .  .  .  .  .  .  .  .       108  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Twn Clrk TOWN OF WALDEN
          VOTE FOR UP TO  1
           BRENDA ERICKSON  .  .  .  .  .  .  .  .       107  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Sup Seat 2 TOWN OF WILKINSON
          VOTE FOR UP TO  1
           LARRY MARTINSON  .  .  .  .  .  .  .  .       113   97.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    2.59

          Town Sup Seat 3 TOWN OF WILKINSON
          VOTE FOR UP TO  1
           GARY UTECH .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       118   99.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .84

          Twn Treas TOWN OF WILKINSON
          VOTE FOR UP TO  1
           BONNIE LEMBKE .  .  .  .  .  .  .  .  .       119   99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .83

          Town Sup Seat 2 TOWN OF WILSON
          VOTE FOR UP TO  1
           ALAN JOHNSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .       148   98.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.33

          Town Sup Seat 3 TOWN OF WILSON
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        35  100.00

          Twn Treas TOWN OF WILSON
          VOTE FOR UP TO  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39  100.00

          Town Sup Seat 1 TOWN OF WOODROW
          VOTE FOR UP TO  1
           MARK GARDNER  .  .  .  .  .  .  .  .  .       119   30.36
           TOM LINDQUIST .  .  .  .  .  .  .  .  .       272   69.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .26

          Town Sup Seat 2 TOWN OF WOODROW
          VOTE FOR UP TO  1
           BOB HANKEY .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       339   96.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        14    3.97

          Spec Elec Twn Clrk TOWN OF WOODROW
          VOTE FOR UP TO  1
           LISA GARBE .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       364   99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3     .82

          Twn Treas TOWN OF WOODROW
          VOTE FOR UP TO  1
           TIMOTHY MUELLER  .  .  .  .  .  .  .  .       356   99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .28

          POWERS TWP QUES 1 TOWN OF POWERS
          VOTE FOR UP TO  1
           YES  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       210   62.87
           NO.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       124   37.13

          School Board Member NO. 113 (WALKER-HACKENSACK-AKELEY)
          VOTE FOR UP TO  3
           BARBARA A. SHERMAN  .  .  .  .  .  .  .     1,489   23.13
           LAVONNE THOMPSON .  .  .  .  .  .  .  .       491    7.63
           GREG SMITH .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       776   12.06
           TOM BOEGE  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       766   11.90
           TERRY L FREEMAN  .  .  .  .  .  .  .  .     1,414   21.97
           NANCY FREEMAN .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,488   23.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        13     .20

          Sch Brd Mmbr NO. 115 (CASS LAKE-BENA)
          VOTE FOR UP TO  3
           RICKY L. HAALAND .  .  .  .  .  .  .  .       433   22.10
           MILLIE BAIRD  .  .  .  .  .  .  .  .  .       367   18.73
           BOB WHIPPLE.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       251   12.81
           BETHANY NORENBERG.  .  .  .  .  .  .  .       335   17.10
           HOLLY ANN EVANS  .  .  .  .  .  .  .  .       255   13.02
           STEVE HOWARD  .  .  .  .  .  .  .  .  .       307   15.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11     .56

          Spec Elec Sch Brd Mmbr NO. 115 (CASS LAKE-BENA)
          VOTE FOR UP TO  1
           JODY DAHL / DEVAULT .  .  .  .  .  .  .       477   63.60
           JAWNIE HOUGH  .  .  .  .  .  .  .  .  .       264   35.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    1.20

          Sch Brd Mmbr NO. 116 (PILLAGER)
          VOTE FOR UP TO  3
           SARA NAGEL .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,143   33.91
           STEVE UBAN .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       935   27.74
           BECKY BENNETT .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,181   35.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       112    3.32

          Sch Brd Mmbr NO. 118 (NORTHLAND COMMUNITY)
          VOTE FOR UP TO  3
           DIANE JENSEN  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,055   26.69
           MARLENE A. MITCHELL .  .  .  .  .  .  .       890   22.51
           JENNY FRANCIS .  .  .  .  .  .  .  .  .       938   23.73
           DANIEL C. SWITZER.  .  .  .  .  .  .  .     1,040   26.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        30     .76

          Spec Elec Sch Brd Mmbr NO. 118 (NORTHLAND COMMUNITY)
          VOTE FOR UP TO  1
           LINDA F. KNOX .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,543   98.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        23    1.47

          School Board Member NO. 181 (BRAINERD PUBLIC SCHOOLS)
          VOTE FOR UP TO  3
           TOM HAGLIN .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       490   26.29
           RUTH NELSON.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       477   25.59
           CHARLES BLACK LANCE .  .  .  .  .  .  .       159    8.53
           CHRIS ROBINSON.  .  .  .  .  .  .  .  .       352   18.88
           BOB LORENO .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       157    8.42
           BILL CRUZ  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       228   12.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .05

          Sch Brd Mmbr NO. 186 (PEQUOT LAKES)
          VOTE FOR UP TO  3
           VALARIE L. WALLIN.  .  .  .  .  .  .  .       213   40.42
           BRANDON L. ANDERSEN .  .  .  .  .  .  .       147   27.89
           DERREK JOHNSON.  .  .  .  .  .  .  .  .       160   30.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    1.33

          Sch Brd Mmbr NO. 317 (DEER RIVER)
          VOTE FOR UP TO  3
           LELAND PEDERSON  .  .  .  .  .  .  .  .        46   20.54
           PAM THOMPSON  .  .  .  .  .  .  .  .  .        49   21.88
           ROSE VILLENEUVE  .  .  .  .  .  .  .  .        67   29.91
           RYAN FOX.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        62   27.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Sch Brd Mmbr NO. 820 (SEBEKA)
          VOTE FOR UP TO  4
           BRYAN PEDERSON.  .  .  .  .  .  .  .  .         3   37.50
           JOANN OLSON.  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2   25.00
           RUSSELL JOHNSON  .  .  .  .  .  .  .  .         3   37.50
           NATHAN ERICKSON  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Sch Brd Mmbr NO. 2170 (STAPLES MOTLEY)
          VOTE FOR UP TO  3
           JAMES UHLMAN  .  .  .  .  .  .  .  .  .       159   13.49
           PAUL D. ANDERSON .  .  .  .  .  .  .  .       166   14.08
           BRAD ANDERSON .  .  .  .  .  .  .  .  .       148   12.55
           DAVID HOEMBERG.  .  .  .  .  .  .  .  .       223   18.91
           MARY FREEMAN  .  .  .  .  .  .  .  .  .       288   24.43
           BRUCE LUND .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       188   15.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .59

          Sch Brd Mmbr NO. 2174 (PINE RIVER-BACKUS)
          VOTE FOR UP TO  4
           GARNY GAFFEY  .  .  .  .  .  .  .  .  .       630    8.97
           JASON MARCUM  .  .  .  .  .  .  .  .  .       637    9.07
           RICHIE BEAN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       970   13.81
           JERRY PETERSON.  .  .  .  .  .  .  .  .       563    8.02
           LEE AIMERS .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,101   15.68
           SANDY POFERL  .  .  .  .  .  .  .  .  .       572    8.15
           KATY LEE BOTZ .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,088   15.49
           LESLIE BOUCHONVILLE .  .  .  .  .  .  .       678    9.66
           DAWN RUBNER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       566    8.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       217    3.09

          Spec Elec Sch Brd Mmbr NO. 2174 (PINE RIVER-BACKUS)
          VOTE FOR UP TO  1
           DAVID SHELEY  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,129   51.62
           MICHAEL A. GRIEP .  .  .  .  .  .  .  .     1,057   48.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .05

          Hosp Dist Brd Mmbr TOWN OF BECKER
          VOTE FOR UP TO  1
           JUDITH A. BJERGA .  .  .  .  .  .  .  .       129   97.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    2.27

          Hosp Dist Brd Mmbr TOWN OF BYRON
          VOTE FOR UP TO  1
           BEVERLY HOEMBERG .  .  .  .  .  .  .  .        35   92.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    7.89

          Associate Justice 2 - Supreme Court CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN HANCOCK  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,823   49.36
           WILHELMINA (MIMI) WRIGHT  .  .  .  .  .     4,929   50.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        19     .19

          Associate Justice 3 - Supreme Court CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           MICHELLE L. MACDONALD  .  .  .  .  .  .     4,854   50.20
           DAVID LILLEHAUG  .  .  .  .  .  .  .  .     4,796   49.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        20     .21

          Judge 1 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN R. RODENBERG.  .  .  .  .  .  .  .     8,243   99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        53     .64

          Judge 3 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           CAROL A. HOOTEN  .  .  .  .  .  .  .  .     8,157   99.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43     .52

          Judge 4 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN P. SMITH .  .  .  .  .  .  .  .  .     8,367   99.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        53     .63

          Judge 9 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           MICHAEL KIRK  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8,034   99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        41     .51

          Judge 10 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           EDWARD J. CLEARY .  .  .  .  .  .  .  .     8,000   99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39     .49

          Judge 12 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           MARGARET CHUTICH .  .  .  .  .  .  .  .     7,997   99.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        37     .46

          Judge 15 - Court of Appeals CASS COUNTY
          VOTE FOR UP TO  1
           KEVIN G. ROSS .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,922   99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        38     .48

          Judge 3 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           JOHN R SOLIEN .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,970   99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        46     .57

          Judge 4 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           DAVID F. HARRINGTON .  .  .  .  .  .  .     8,109   99.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        61     .75

          Judge 5 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           D. KOREY WAHWASSUCK .  .  .  .  .  .  .     7,948   99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        49     .61

          Judge 6 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           CHARLES "CHAD" LEDUC.  .  .  .  .  .  .     7,917   99.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43     .54

          Judge 11 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           ANNE M. RASMUSSON.  .  .  .  .  .  .  .     7,983   99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        35     .44

          Judge 12 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           LOIS J. LANG  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,993   99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40     .50

          Judge 14 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           ROBERT D. TIFFANY.  .  .  .  .  .  .  .     7,923   99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        45     .56

          Judge 15 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           TAMARA L. YON .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,920   99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        39     .49

          Judge 18 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           JEFFREY S. REMICK.  .  .  .  .  .  .  .     7,892   99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40     .50

          Judge 19 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           JANA AUSTAD.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,971   99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        38     .47

          Judge 21 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           DAVID J. TEN EYCK.  .  .  .  .  .  .  .     8,133   99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        36     .44

          Judge 22 9TH DISTRICT COURT
          VOTE FOR UP TO  1
           KURT J. MARBEN.  .  .  .  .  .  .  .  .     7,907   99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        40     .50